România învinge Elveţia cu 1-0 şi câştigă grupa de calificare la Euro 2024

Marţi seara, echipa naţională de fotbal a României a câștigat cu scorul de 1-0 împotriva Elveţiei în ultima partidă a preliminariilor de calificare la Campionatul European. Cu această victorie, România ocupă prima poziţie în Grupa I, acumulând 22 de puncte, la distanţă de 5 puncte faţă de Elveţia.

Asociatia MUZICANDO - Sus?ine?i educa?ia prin joc!

Chiar dacă deja calificată, echipa a oferit un joc entuziast sub privirile a 50.244 de suporteri din tribune. În prima repriză, tricolorii au avut mai multe ocazii, inclusiv şuturi de la distanţă, însă niciunul nu a reprezentat o ameninţare serioasă la adresa porţii adverse.

Stanciu a trimis peste poartă o lovitură liberă, în timp ce Cicâldău şi Coman au şutat modest, fără să pună în dificultate portarul Mvogo. Elveţienii au avut şi ei câteva ocazii promiţătoare, dar intervenţia salvatoare a portarului Moldovan în minutul 18 a contracarat şutul bine plasat al lui Okafor.

România încheie astfel campania de calificare fără înfrângerea, ocupând prima poziţie în clasament cu 22 de puncte. Această performanță o plasează în urna a doua la tragerea la sorți pentru grupele Euro 2024, programată pe 2 decembrie.